امام حسن عسکری – علیه السلام – فرمود: دو خصلت و حالتی که والاتر از آن دو چیز نمی‌باشد عبارتند از: ایمان و اعتقاد به خداوند، نفع رساندن به دوستان و آشنایان.
آگوست 28, 2017

♻️نکاتی در خصوص نحوه تنظیم متن چک
1- مبلغ چک را حتما هم به حروف و هم به عدد بنویسید .
۲- روی مبلغ عددی و حروفی چک را با چسب شیشه ای پوشانده و با ناخن روی آن را خط بیاندازید تا در صورت برداشتن چسب، جوهر را از روی چک جدا کند .
۳- هرگز در هنگام نگارش چک، خودکارتان را عوض نکنید(حتی دو خودکار همرنگ). چرا که اگر کسی بعدا در این چک دست ببرد و آن را تغییر دهد می تواند ادعا کند که توسط شما انجام شده و خودکار سومی هم در کار بوده است.
4- هرگز از خودکار کسی که می خواهید چک را به او بدهید استفاده نکنید. وقتی در هنگام نگارش چک، طرف مقابل فورا خودکارش را به طرفتان می گیرد؛ هرگز قبول نکنید. چون امکان دارد بعدا با همان خودکار چکتان دستکاری شود. یا برخی خودکارها دارای جوهری هستند که بعد از نوشتن و گذشتن مدت زمانی، خود به خود پاک خواهند شد. یا این قابلیت را دارند که با پاک کن، پاک شوند.
5- یکی از اشتباهات رایج در نگارش چک این است که قسمتی از متن چک را به طرف مقابل می سپاریم تا بنویسد. به عنوان مثال تاریخ ها را میزند و چک را جهت درج مبلغ و امضا به شما می دهد. یا مبلغ چک را نوشته و از شما می خواهد آن را امضا نمایید. در اینصورت بعدها ، بازهم می تواند چک را دستکاری کند و شما نمی توانید ثابت کنید که بعدا اینکار را کرده چون اطلاعات دیگر چک هم بدست او نوشته شده است .
6- در صورتی که چک خط خوردگی ندارد، حتما درج نمایید “بدون خط خوردگی” و در صورتی که دارای خط خوردگی است حتما، میزان و موارد خط خوردگی را در پشت چک کامل توضیح دهید .
7- در صورتی که چک را پیرو نوشتن یک قرارداد با طرف مقابل صادر کرده اید، حتما مبلغ، تاریخ و شماره چک را در قرار داد درج کرده و تصاویر چکها را به قرارداد پیوست نمایید .

دیدگاه ها بسته شده است